Terracotta figur i form af skuespiller siddende på stol iført teatermaske, paryk og kostume, formstøbt og med rester af bemaling/stucco. Grækenland/Syditalisk (Magna Graecia), 4.-3. årh. f. Kr. H. 12 cm.
Proveniens: Erhvervet i 2003 ved Galleri Edgar L. Owen, USA.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Repareret. For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021
19 bud