2108/1031
Just Andersen m.fl. (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Kvindehoved og to siddende kvinder. Sign. Udført og stemplet hos Just Andersen, nr. 8, 45 og 46. Tre figurer af sandsten. H. 10 og 21. (3)
Begge kvindefigurer med afslag på tæer. Den ene med sorte streger på knæ, den anden med mindre afslag på sokkel.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag