Edvard Lehmann (f. København 1815, d. sst. 1892)
Portræt af Kongelig Solodanserinde Augusta Nielsen (1822–1902). Usigneret. Olie på malepap. 36,5×31. Samtidig ramme.
Proveniens: Augusta Nielsen (1822–1902). Generalkonsul Johan Hansens samling. Foræret af denne til teaterhistoriker dr. phil. Klaus Neiiendam. Herefter nedarvet i familien indtil solgt Lauritz.com marts 2011. Her erhvervet af nuværende ejers familie.
Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. november 2023
23 bud