2144/​32

Konsolbord af hvidmalet træ, plade af sort granit, sarg med skuffe, dekoreret med guldstafferede snoninger, let tilspidsede ben. Louis XVI stil. 19. årh.s. begyndelse. H. 81. B. 108. D. 53.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Revner i træet. Nyere plade.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. november 2021

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK