2435/1179
Rubin-, smaragd-, safir- og diamanthalskæde, -armbånd og -ring af 14 kt. og 18 kt. guld prydet med baguetteslebne rubiner, smaragder og safirer samt enkelt- og brillantslebne diamanter. Vægt i alt ca. 38 g. L. 44,5 og 18,5 cm. Ringstr. 59. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre brud på enkelte sten. Én smaragd mangler i armbånd.
Vurdering
846622 |