Et par saucebåde af sølv, indvendigt forgyldte, front med påsat våbenskjold og motto “Nihil sine Deo” for den tyske royale familie Hohenzollern-Sigmaringen. Lødighed 13. Mester Moritz Elimeyer, Dresden 19. årh.s anden halvdel. Vægt 899 gr. L. 24,5 cm. (2)
Nihil sine Deo, latin for “Intet uden Gud”, bruges som motto af den tyske Hohenzollern-Sigmaringen kongelige familie og motto for Kongeriget Rumænien, mens styret af Hohenzollern-Sigmaringen dynastiet (1878–1947).
Fremstår med alders- og brugsslitage. Begge nummereret 8931.
Varia, 3. august 2017
15 bud