2027/​516

Grete Jalk (f. 1920, d. 2006)

Et par lænestole af riopalisander. Hynder i sæde og ryg betrukket med sort skind. Udført og mærket hos P. Jeppesen, 1970'erne. (2)

CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.

Alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Ene stol med løse samlinger ved front af armlæn samt ved agterstav. En stol med synlige dyveler i siden. Samme stol har monteret skruer bagtil i bunden. (Se fotos) Senere uoriginale gjorde frynset. Skind med pletter, smuds og krakeleringer. Effekter der er lavet af riopalisander eller indeholder dele af træsorten, kræver et CITES-certifikat for at kunne blive eksporteret fra Danmark til et land udenfor EU. Købere med fast bopæl uden for EU er forpligtet til at indhente denne tilladelse.

Moderne kunst og design, 30. juni 2020

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK

11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK