2131/​622

Charles Eames (f. 1907, d. 1978)

Eero Saarinen (f. Helsinki 1910, d. USA 1961)

Organisk højrygget lænestol af sortbejdset ask. Sæde, ryg og armlæn betrukket med sort uld. Designet 1940. Udført og mærket hos Vitra.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK