2023/551
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 290”. Lænestol med stel af eg, løse epedahynder i sæde og ryg betrukket med brunligt uld. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted.
Presenteret på Fabrikantforeningens Møbelmesse i Fredericia d. 17.-20. maj 1962.
Litteratur: Mobilia no. 82–83, 1962.
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 2. juni 2020
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
15 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||