2249/560
Henry Kjærnulf (f. Ubberud 1911, d. 1975)
Skænk af eg med udskæringer, front med fire skuffer og fire døre, bag hvilke hylder og udtræksbakker. Udført og mærket hos Nyrup Møbelfabrik. 1970'erne. H. 120,5. B. 212. D. 50.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. En nøgle medfølger. Enkelte skjolder.
Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022
Vurdering
Hammerslag
14 bud