2312/​7521

Amager hovedvandsæg af sølv, indvendigt forgyldt, top støbt med to vildmænd holdende plakette med klar glasflus, hjerteformet svampehus, graveret med rocailler og kæmninger, låg prydet med fire klare glasflusser, bæger prydet med to ovale glasflusser, herunder ejerinitialerne P?S CSD, sokkel med to stejlende løver, ovalt fodstykke med balsamgemme, graveret med initialer. Mester Christian Jørgensen Westrup, København ca. 1796. Vægt i alt 87 g. H. 10,5 cm.

Proveniens: Käthe & John Marsings samling.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Glasflusser med enkelte små afslag. En flusmontering med lille manglende kantstykke.

En duft af historie, 20. marts 2023

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK