2131/882
Stefan Wewerka (f. Magdeburg 1928, d. Berlin 2013)
Frisvingerstol med stel af stål og sortlakeret træ. Sæde og ryg med flet. Model B 2. Udført for Tecta.
Proveniens: Hidrører fra den tidligere ejerkreds af Fritz Hansen.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Afskalning på maling. Sæde defekt.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag
41 bud