Samuel Joensen-Mikines (f. Mykines 1906, d. København 1979)
“Mænd ved havet”, Færøerne. Sign. S. J-Mikines 56. Olie på lærred. 130×160.
Udstillet: “Samuel Joensen-Mikines”, Kunstforeningen, København 1967, kat. nr. 34.
Malerier, skulpturer, fotografier, 6. marts 2018