1751/96
Thorald Læssøe (f. Frederikshavn 1816, d. København 1878)
Parti fra Rom med Villa Borghese set fra Villa Medici. Sign. Thorald Læssøe Roma 1856. Olie på lærred. 44×56.
Mindre retoucheringer. Lærred er dubleret.
Ældre malerier og møbler, 18. december 2017
Vurdering
Hammerslag