2311/​277

Elna Steen-Hertel (f. København 1872, d. Charlottenlund 1947)

“Pan og Hyrdedrengen”. Sign. E. Steen Hertel 1908. Skulptur af patineret bronze. H. 33. L. 30. B. 19.

Et tilsvarende værk “Pan og Hyrdedrengen” fra kunstnerens hånd blev udstillet på Charlottenborg, Foraarsudstillingen, 1908 nr. 660.

Elna Steen-Hertel uddannede sig på Tegne- og Kunstindistriskolen for Kvindelige Kunstnere, fra 1894 til 1899 på Kunstakademiet under August Saabye og siden på Academie Colarossi i Paris. Hun modtog flere legater og udmærkelser og rejste fra 1900 og fremefter flittigt til Tyskland, Italien, London, Letland, Rusland, Nord- og Sydafrika og gentagne gange til Paris.

Steen-Hertel udstillede hyppigt blandt andet på Charlottenborg, K.E., Kunstnerforeningen af 18. Nov. samt på Kvindelige Kunstneres Retrospektive udstilling 1920 og internationalt i London, Brighton og Stuttgart.

Hun var desuden aktiv politisk og opstillede for Radikale Venstre til Borgerrepræsentationen i København i 1917.

Minimale ridser og mærker, venstre horn med lille stødnærke på spidsen.

Ældre malerier, møbler og varia, 13. marts 2023

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK