Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
“Maria”. Figur af lertøj modelleret i form af Jonfru Maria med Jesus-barnet. Dekoreret med blå, grøn, sort, brun og lys glasur. Sign. Jais, 17. Udført hos Lillerød Lervarefabrik. H. 30,5.
Litteratur: “Lillerød Lervarefabrik 1870'erne-2006”, Lokalhistorisk Arkiv og Forening i Allerød Kommune. Foto visende Jais Nielsen på værkstedet stående ved siden af en tilsvarende figur afbildet s. 117.
Proveniens: Figuren har været i samme families eje siden den blev fremstillet i Lillerød, antageligt i årene mellem 1945–1953.
Nogle mindre glasurafslag. Base med mindre afslag samt glasurafslag.
Moderne kunst og design, 11. august 2020
29 bud