2435/819
Knud Kyhn (f. Frederiksberg 1880, d. Farum 1969)
Figur af stentøj modelleret i form af en faun. Dekoreret med Sung glasur. Sign. monogram, 20230. Kgl. P. H. 33,5. D. 23. B. 25.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Brændingsrevne på ryg.
Vurdering