2435/817
Karl Hansen Reistrup (f. Valby 1863, d. København 1929)
Skål af lertøj modelleret med fiske i relief. Dekoreret med rød lustreglasur. Sign. HAK, stemlet Danmark. Udført hos Kähler. H. 8,5. Diam. 26,5.
Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Slitage i glasur. Enkelte glasurafslag.
Vurdering