Helfrich Peter Sturz (f. Darmstadt 1736, d. Bremen 1779)
Kunstnerens hustru Sara Sophie Wilhelmine Sturz f, Mazar de la Garde (1752–1820) i lyserød kjole siddende ved sytøjet. Usigneret. Pastel på papir monteret på lærred. Lysmål 46×36.
Proveniens: Efterkommere efter maleren, generalpostdirektør, etatsråd H. P. Sturz (1736–1779).
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 25. februar 2020