1914/518
Bodil Kjær (f. Hatting 1932)
Tre-personers sofa med medestel af forkromet stål, ryg, sider samt løse hynder med sort skind. Model 401. Formgivet 1959. Udført på Den-bo/Hovedstadens Møbelfabrik. L. 228.
Litteratur: Mobilia nr. 71, juni 1961.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Senere gjorde under bund.
Moderne kunst og design, 2. april 2019
Vurdering
Hammerslag