Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998)
“Realitetens realisme”, 1975. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 146×114.
Litteratur: Per Hovdenakk: “Egill Jacobsen 2. Malerier 1965–80”, København, 1985, nr. 1974/32. Udstillet: “Egill Jacobsen”, Galerie Mark, Zürich, 1975, gengivet i farver i kataloget.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og foto, 3. marts 2020