Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
En tallerken og fad af lertøj, tallerken modelleret med svejfet kant. Dekoreret med blåglaseret dekor på lysegrå base. Tallerken sign. Bjørn 92. Tallerken: B. 29,5. L. 32,5. Fad: Diam. 36. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Tallerken med glaseret dedikation: “Til Lykke Gudrun 8/12 92”, samt med ophæng til vægmontering, et lille område øverst til venstre med repareret afskalning i glasuren. Fad: Nogle brudte glasurbobler, forsiden påskrevet med glasur: “Velkommen året rundt”, bagsiden med dedikation: “Jul 1968. Kæreste Gudrun - glædelig jul - Bjørn”. Enkelte “spidser” på kant med slitage i glasur. Se venligst detaljefotos.