868/​431

2 skilling “1807”, Kongsberg, plademønt med et centralt placeret stempel med værdiangivelsen og fire hjørnestempler med Frederik VI's monogram, H - , S - , NMD - , ca. 50×50 mm, 95,1 g - særdeles interessant, unik og upubliceret

Mønten i Kongsberg havde i en periode været lukket som følge af Napoleonskrigene, men blev i 1807 genåbnet med Johan Georg Prahm som møntmester. De følgende år var møntproduktionen imidlertid både problematisk og præget af forsøg (jævnfør Wilcke 1929, s. 140 ff.) Hjørnestemplerne minder med deres meget karakteristiske rand om prøveskillingen fra 1809, H 6, S 16, NM 11, og det er påfaldende, at man netop i 1809 i form af fireskillingen, H 3, NMD 2 præger Danmark/Norges største kobbermønt nogensinde. På stemplet med værdiangivelsen ses en begyndende stempelrevne, og det er således sandsynligt, at der her er tale om et kasseret og henlagt stempel. I L. E. Bruuns samling findes som nr. 10938a en kobberplade af tilsvarende størrelse, præget med to advers- og to reversstempler af Christian VII's 2 skilling 1807, men uden centerstempel. Stykket havde tidligere været i Guildals samling og er afbildet i fortegnelsen over hans samling som nummer 2974. Herfra kan proveniensen spores tilbage til Adolph Meyer-Gedanensis i 1879 og Mann Hartvig v. Essen i 1857 (jævnfør. A. Ernst i NNUM, s. 138). Til forskel fra stykket i Bruuns samling er det foreliggende eksemplar imidlertid præget på traditionel svensk “plademøntmanér” og kan derfor med en vis ret betegnes som Norges eneste eksisterende plademønt.

Hidrørende fra en svensk privatsamling

Kvalitet

1+

Mønter og medaljer, 8. november 2016

Vur­dering

100.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK

70.000 DKK