868/​431
2 skilling “1807”, Kongsberg, plademønt med et centralt placeret stempel med værdiangivelsen og fire hjørnestempler med Frederik VI's monogram

Description

2 skilling “1807”, Kongsberg, plademønt med et centralt placeret stempel med værdiangivelsen og fire hjørnestempler med Frederik VI's monogram, H - , S - , NMD - , ca. 50×50 mm, 95,1 g - særdeles interessant, unik og upubliceret

Mønten i Kongsberg havde i en periode været lukket som følge af Napoleonskrigene, men blev i 1807 genåbnet med Johan Georg Prahm som møntmester. De følgende år var møntproduktionen imidlertid både problematisk og præget af forsøg (jævnfør Wilcke 1929, s. 140 ff.) Hjørnestemplerne minder med deres meget karakteristiske rand om prøveskillingen fra 1809, H 6, S 16, NM 11, og det er påfaldende, at man netop i 1809 i form af fireskillingen, H 3, NMD 2 præger Danmark/Norges største kobbermønt nogensinde. På stemplet med værdiangivelsen ses en begyndende stempelrevne, og det er således sandsynligt, at der her er tale om et kasseret og henlagt stempel. I L. E. Bruuns samling findes som nr. 10938a en kobberplade af tilsvarende størrelse, præget med to advers- og to reversstempler af Christian VII's 2 skilling 1807, men uden centerstempel. Stykket havde tidligere været i Guildals samling og er afbildet i fortegnelsen over hans samling som nummer 2974. Herfra kan proveniensen spores tilbage til Adolph Meyer-Gedanensis i 1879 og Mann Hartvig v. Essen i 1857 (jævnfør. A. Ernst i NNUM, s. 138). Til forskel fra stykket i Bruuns samling er det foreliggende eksemplar imidlertid præget på traditionel svensk “plademøntmanér” og kan derfor med en vis ret betegnes som Norges eneste eksisterende plademønt.

Hidrørende fra en svensk privatsamling

Quality

VF

Auction

Coins and Medals, 8 November 2016

Category

Coins ▸ Norway ▸ Norway

Estimate

100,000 kr.

Sold

Price realised

70,000 kr.

Bid history

When Bidder Bid
70,000 kr.