Preben Fabricius (f. 1931, d. 1984)
Jørgen Kastholm (f. Roskilde 1931, d. Düsseldorf 2007)
Et sæt bestående af to-personers sofa samt stol med stel af stål, løse hynder i sæde og ryg betrukket med patineret brunt skind. Model BO-561 og BO-562. Samt sidebord med stel af stål, bordplade af glas. Model BO-554. Udført hos BO-EX. Sofa L. 148. Sidebord H. 43. L. 73. B. 39. (3)
Litteratur: Noritsugu Oda: “Danish Chairs”, 1999, gengivet og omtalt s. 197.
Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage. Hynder i generelt god stand med enkelte ridser og mærker. Skind på hjørner med slitage og stødmærker. Bordplade med kanthak.
Moderne kunst og design, 24. februar 2015