2148/132
Th. Stein (f. København 1829, d. sst. 1901)
Skulptur af gips i form af anatomisk mandelig model. Sign. Stein 1869. Mrk. Stefan... Eftf. Eneret. 19. årh. H. 66.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder smudslag, krakeleringer og afslag. Mangler arm. Manglende hoved samt penis medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021
Vurdering
Hammerslag
24 bud