1921/1597
Kinesisk vægrelief af udskåret træ, forestillende fire mænd, der spiller mahjong, omgivet af tjenere, i baggrunden landskab. I rigt udskåret ramme af sortmalet træ. 20. årh. 53×76.
Revne i træet. Ramme med mærker. Fremstår med alders- og brugsslitage. Undersøgt i rammen.
Varia, 23. maj 2019
Vurdering
Hammerslag
17 bud