Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)
“Lagunen, fra Burano til Torcello”. Alle sign. Mortensen 87, 73/100. Litografier i farver i komplet mappe. Trykt hos Clot, Bramsen og Georges, Pars. Bladstørrelse 72×52. (7)
Litteratur: Würtz Frandsen nr. 126a-g.
Moderne kunst og design, 26. januar 2021