2032/855
Eero Saarinen (f. Helsinki 1910, d. USA 1961)
“Tulip”. En glasfiberstol med drejelig trompetfomet base af hvidlakeret aluminium. Løs sædehynde betrukket med orange uld. Formgivet 1957. Udført hos Knoll.
Omfattende brugspatina og -slitage, herunder ridser og mærker, afslag og misfarvninger. Betræk med smuds og pletter.
Moderne kunst og design, 4. august 2020
Vurdering
Hammerslag