2003/897
Dansk møbeldesign
Et sæt på fire armstole af nøddetræ, sæde og ryg med lyseblåt møbelstof. Udført hos snedkermester Larsen, Viborg, 1940–50'erne. (4)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Stel med enkelte ridser og mærker. Betræk med nogle pletter.
Moderne kunst og design, 14. januar 2020
Vurdering
Hammerslag