1838/1658
Tre tibetanske bedemøller af metal, ben og træ, dekoreret med turkis og koral. H. 20–26. To Buddha figurer af forgyldt bronze. H. 13 og 21. Samt Buddhahoved af grønpatineret bronze, på sokkel af træ. H. ekskl sokkel 16. Thailand. Samt to stande af sortmalet træ. H. 7. 20. årh. (8)
Den ene Buddha mangler parasol. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 20. september 2018
Vurdering
Hammerslag