2144/66
Et par kandelabre af delvist patineret bronze, stammer i form af stående putto, hver med fem lysarme samt blomster og bladværk. Base af hvidbroget marmor dekoreret med påsætninger af bronze. 19. årh. H. 53. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ene stage lettere løs ved ene puttos greb.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. november 2021
Vurdering
Hammerslag