905/​82

Bertha Wegmann (f. Soglio, Schweiz 1847, d. København 1926)

Udsigt til en gade gennem et åbent vindue. Sign. B. Wegmann. Olie på malepap. 27,5×19,5.

Tilføjelse 27. november 2021:

Udsigten fra den åbne vindue er sandsynligvis set fra Kvindelig Læseforenings ejendom på Gammel Mønt 1 i København, med bygningens karakteristiske småsprossede vinduer, som de ser ud den dag i dag. Det er formentlig Grønnegade, der løber udenfor vinduet, og skorstenen i baggrunden er formentlig elektricitetsværket i Borgergade (nu ’Turbinehallerne’).

Sophie Alberti (1846–1947) var formand for Kvindelig Læseforening fra 1891 til 1921, og det var hende der i 1910 fik opført bygningen på Gammel Mønt. Sophie Alberti var en god veninde til Bertha Wegmann, som blandt andet også har portrætteret Alberti. Wegmann har også ved flere lejligheder boet i Kvindelig Læseforening, der både fungerede som ‘damehotel’, bibliotek, foredragssal, lægekonsultation m.m. for kvinder. Andre berømte kvinder har også boet i foreningen, herunder nobelpristageren Selma Lagerlöf, når hun gæstede København.

Bruun Rasmussen har tidligere solgt to værker af Bertha Wegmann med proveniens til Sophie Alberti og med stor sandsynlighed fra samme lokalitet på henholdsvis on-line auktion 2008 nr. 227 og 2042 nr. 1.

Vi takker dr. phil. Henrik Wivel for at have gjort os opmærksom på ovenstående.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

85.000 DKK