R. Poliakov (, russisk maler, ca. 1900)
En kosak giver opvisning til hest, i baggrunden en større menneskemængde. Sign. R. Poliakov (med kyrilliske bogstaver). Olie og blyant på træ. 47×38. Uindrammet.
Behov for let overfladerensning. Enkelt hul ved højre kant (lidt over midten) samt enkelte afskalninger, ridser og krakeleringer.
Russisk tema, 6. december 2021