2249/701
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
“System 1–2–3”. Et par armstole med fod af aluminium og armlæn af forkromet stål. Sæde og ryg betrukket med dybthæftet brunt skind. Designet 1973. Udført hos Fritz Hansen.
Litteratur: Verner Panton. “The Collected Works”. Vitra Design Museum 2000, side 265–67
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker.
Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022
Vurdering
Hammerslag