Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998)
Maskekomposition, 1966. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 100×73.
Litteratur: Per Hovdenakk: “Egill Jacobsen 2. Malerier 1965–80”, København, 1985, 1966/9. Proveniens: Aage Langdorff, Kolding. Proveniens: Dansk privatsamling.
Malerier, skulpturer og lydoptagelse med John Lennon, 28. september 2021