2417/790
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 20”. Kvadratisk sofabord/bar af eg. Top i form af opklappeligt låg monteret med læderstrop hvorunder opbevaringsrum. Beslag af messing. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. H. 36. L. 75. B. 75.
Litteratur: Getama/Salesco katalog 1967.
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og hak.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag
17 bud