Gerda Wegener (f. Hammelev 1886, d. Frederiksberg 1940)
“Blomster”. 1927. Sign. Gerda Wegener. Gouache, akvarel og blyant på papir. Lysmål 62×48.
Udstillet: “Gerda Wegener”, Kvindemuseet i Danmark, Århus, 1993, kat. nr. 3. Udstillet: “Gerda Wegener”, Arken, Museum for Moderne Kunst, Ishøj, 2015–16, kat. nr. 113. Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 503, 1988 nr. 190.
Malerier og grafik, 7. juni 2017