1947/​517
Ernst Voss: Standerlampe med sortlakeret stamme. Base og fatningshus af messing. Greb på stamme omviklet med skindflet. Skærm af lyst syet plast.

Be­skriv­el­se

Standerlampe med sortlakeret stamme. Base og fatningshus af messing. Greb på stamme omviklet med skindflet. Skærm af lyst syet plast. Udført hos Voss. H. 168.

Almindelig brugsslitage, herunder ridser, mærker og smuds. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Moderne belysning

Vur­dering

4.000–6.000 kr.

Hammerslag

6.500 kr.

17 bud

(Autobud) 6.500 kr.
6.000 kr.
(Autobud) 5.500 kr.
5.000 kr.
(Autobud) 4.800 kr.
4.600 kr.
(Autobud) 4.400 kr.
4.200 kr.
(Autobud) 4.000 kr.
3.800 kr.
(Autobud) 3.600 kr.
3.400 kr.
3.200 kr.
(Autobud) 3.000 kr.
2.900 kr.
2.100 kr.
2.000 kr.