1439/​1503

Kinesisk bordskærm af udskåret træ, med ramme af træ med indlagte skæringer i mørkegrøn, hvid og rød jade i form af blad, svane og figur ridende på Fo-hund. Qing. Plakette 19,5×19,5 cm. Stand H. 28,5 cm.

Revner i træ mangler.

Varia, 25. september 2014

Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK