1439/1503
Kinesisk bordskærm af udskåret træ, med ramme af træ med indlagte skæringer i mørkegrøn, hvid og rød jade i form af blad, svane og figur ridende på Fo-hund. Qing. Plakette 19,5×19,5 cm. Stand H. 28,5 cm.
Revner i træ mangler.
Varia, 25. september 2014
Vurdering
Hammerslag