1947/​26

Fransk kaminur af gulbroget marmor og patineret bronze, ved urhus romantisk par i middelalderklædedragt, urskive med romertal. Urværk stemplet Pons. 19. årh. H. 52.

Mindre kanthak på marmor. Klokke mangler. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK