1947/​26
Fransk kaminur af gulbroget marmor og patineret bronze med romantisk par. 19. årh. H. 52.

Be­skriv­el­se

Fransk kaminur af gulbroget marmor og patineret bronze, ved urhus romantisk par i middelalderklædedragt, urskive med romertal. Urværk stemplet Pons. 19. årh. H. 52.

Mindre kanthak på marmor. Klokke mangler. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019

Ure ▸ Konsol-, kamin- og vægure

Vur­dering

6.000 kr.

Hammerslag

4.000 kr.

4.000 kr.