1921/36
Tysk Empire chatol af mahogni, indlagt med intarsia og messinglister. Overdel med låge og fem skuffer, front med cylinderklap hvorunder tre større skuffer. Ca. 1810. H. 200. B. 115. D. 56.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Finerskader. Revner i træet. Nøgle medfølger.
Ældre malerier og møbler, 20. maj 2019
Vurdering
Hammerslag