1505/​710

Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)

Sæt på fem armstole med stel af birk. Sæde, ryg og armlæn med sjeneflet. Sædehynder betrukket med dybthæftet naturskind. Model 45. Formgivet 1946–47. Udført hos Artek. (5)

Brugspatina, herunder ridser, mærker og pletter. Flet med nogle defekter. Hynder med krakeleringer, huller og pletter. Nogle knapper mangler.

Moderne kunst og design, 27. januar 2015

Vur­dering

8.000–12.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
5.000 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK