12039/1
Buste af de ægyptiske kong Amenemhat III med kegleformet krone, hersker i det Mellemste Rige (2050–1785 f.Kr. Museumskopi af gips. 20. årh. H. 38,5.
Busten er den del af samlingen i Neues Museum, Berlin
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Kunst, antikviteter & design, 24. september 2020
Vurdering
Hammerslag
12 bud