Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
Kystparti fra Skagen Sønderstrand, 1923. Sign. M. A. Olie på træ. 25,5×30,5.
Proveniens: Boghandler Knud Eriksen, Fredericia. Kopi af brev adresseret til køber fra Michael Ancher medfølger. Pris i 1923: 300 kr.
Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. april 2020