1946/478
Dansk barok standur i kasse af sortmalet og bronzeret træ. Værk med månefase. Skiven signeret Hans Seerup. 18. årh.s slutning. H. 215.
Senere bemaling. Lodder, pendul og nøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag