1946/​478
Dansk barok standur i kasse af sortmalet og bronzeret træ. Værk med månefase. Skiven signeret Hans Seerup. 18. årh.s slutning. H. 215.

Be­skriv­el­se

Senere bemaling. Lodder, pendul og nøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019

Ure ▸ Standure

Vur­dering

3.000–4.000 kr.

Hammerslag

1.500 kr.

1.500 kr.