1946/​478

Dansk barok standur i kasse af sortmalet og bronzeret træ. Værk med månefase. Skiven signeret Hans Seerup. 18. årh.s slutning. H. 215.

Senere bemaling. Lodder, pendul og nøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019

Ure ▸ Standure

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK