2009/946
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
To pers. sofa med ben af mahogni. Sider, sæde og dybhæftet ryg betrukket med grøn uld. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. H. 78. L. 134. D. 73.
Fremstår med brugspatina, herunder ridser, mærker og nogle hak. Én knap mangler.
Moderne kunst og design, 25. februar 2020
Vurdering
Hammerslag